szpital
paszporty
chip
EKG
RTG
USG
analiza krwi
analiza moczu
badanie kału
transfuzje krwi
gastroskopia bronchoskopia
laser
testy dermatologiczne
szybkie testy diagnostyczne chorób zakaźnych
diagnostyka chorób odkleszczowych
zwierzęta egzotyczne
wizyty domowe

Szpital weterynaryjny, Marek Kostrzewski, Katowice

STERYLIZACJA SAMIC


Polega na usuni
ęciu całego układu rozrodczego - macicy, jajowodów oraz jajników poprzez nacięcie jamy brzusznej. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu ogólnym.

KASTRACJA SAMCÓW


Polega na usuni
ęciu jąder z najądrzami poprzez nacięcia w mosznie lub okolicy przedmosznowej. Zabieg wykonywany jest w pełnym znieczuleniu ogólnym.

Opieka pooperacyjna dotyczy kontrolowania blizn, zabezpieczeniu ich o przed wylizaniem poprzez zastosowanie kołnierza ochronnego lub opatrunku pooperacyjnego a także utrzymywania ich w należytej higienie.

Zwierze objęte jest 7-dniową osłoną antybiotykową oraz przeciwbólową, która właściciel może prowadzić w domu lub też w lecznicy.

Skórne , niewchłaniane szwy chirurgiczne są usuwane przez lekarza weterynarii po upływie 14 dni.

 

 

Zapraszamy

 

CHOROBY NARZĄDÓW PŁCIOWYCH

Ciąża urojona

To schorzenie o podłożu behawioralno-hormonalnym występujące najczęściej pomiedzy 58 a 80 dniem po zakończonej cieczce. Charakteryzuje się pojawieniem zarówno psychicznych jak i fizycznych objawów ciąży łącznie z powiększeniem gruczołu mlekowego oraz wytwarzaniem mleka. Stan te wymaga interwencji ze strony lekarza weterynarii.

.

Ropomacicze
Ropne zapalenie b
łony śluzowej macicy jest jednym z najczęściej występujących schorzeń układu rozrodczego. Przyczyną są zaburzenia o podłożu hormonalnym. Stan ten zawsze wiąże się z ryzykiem zagrożenia życia, dlatego też wymaga natychmiastowej interwencji lekarza.

Pomimo wybiórczo stosowanej terapii farmakologicznej za leczenie z wyboru uznaje się natychmiastową procedurę chirurgiczną polegająca na usunięciu objętej procesem zapalnym macicy oraz jajników.

 ropomacicze kostrzewski

 

Prowadzimy pełną diagnostykę oraz terapię narządu rodnego min. wykrywanie zapaleń macicy, torbieli jajników, poporodowego zatrzymania łożyska, nowotworów narządów płciowych w tym gruczołów dodatkowych (prostaty) u samców.

CIĄŻĄ

W naszej praktyce wykonujemy cytologię wymazów z pochwy oraz oznaczamy poziom progesteronu w celu wyznaczenia optymalnego terminu krycia suk .

Prowadzimy opiekę nad samicami ciężarnymi obejmującą: ogólne badanie kliniczne

Badanie ultrasonograficzne narządu rodnego dla oceny ciężarnej macicy oraz żywotności płodów

Badanie radiologiczne narządu płciowego które jako jedyne umożliwia ocenę ilości płodów

PORÓD

Udzielamy pomocy w porodach fizjologicznych jak i podejmujemy przypadki ciężkich porodów rozwiązywanych za pomocą cesarskiego cięcia.

W przypadku cięcia cesarskiego stosujemy specjalnie dobrane metody znieczuleń zapewniające bezpieczeństwo zarówno dla samicy jak i całego miotu.

Zapewniamy pełną opiekę poporodową oraz służymy poradami dla hodowców.

 

ANTYKONCEPCJA

Jedną z metod zapobiegania niechcianej ciąży u suk i kotek jest antykoncepcja hormonalna.

Stosowana okresowo w postacji tabletek lub leków iniekcyjnych prowadzi do ustania cyklu rujowego.

Zaprzestanie podawania w/w preparatów prowadzi w niedługim czasie do uaktywnienia funkcji jajników.

W przypadku samców stosujemy w naszej lecznicy podskórne wszczepienie implantów hormonalnych hamujących uwalnianie testosteronu co prowadzi do zatrzymania wytwarzania nasienia oraz spadku libido.